Szkoła dokumentuje historię gminy
Ten, projekt, realizowany jest od listopada 2016 w Zespole Szkół nr 3. Jego celem jest przybliżenie uczniom historii gminy Choszczno. Do tej pory odbyły się cztery spotkania, kolejne planowane są na najbliższe miesiące. Dylematem pomysłodawców projektu było te, jak tą na pozór mało ciekawe historie pokazać, przybliżyć, zaprezentować. Jak się okazało każda wieś to odrębna barwna historia, napisana życiem pokoleń. Dokumenty i materiały ikonograficzne przynoszone przez mieszkańców na spotkania pochodziły nawet początków XX wieku. Na strychach i w piwnicach mieszkańcy gromadzili stare mapy, zdjęcia i dokumenty, ocalając je od zapomnienia.
- Do tej pory zaprezentowaliśmy trzy wsie: Kołki, Zamęcin i Suliszewo. Na początku nie wiedzieliśmy jak pozyskać ludzi na nasze spotkania. Już namówienie ich na to, aby opowiedzieli swoje historie, było wyzwaniem. Przygotowując projekt marzyło nam się, by ze sobą przywieźli pamiątki: stare fotografie, mapy, książki gazety, publikacje. Zastanawialiśmy się dość długo, kto nam może pomóc i namówiliśmy do współpracy Koła Gospodyń Wiejskich z poszczególnych wsi. Pomysł okazał się trafiony. Panie pomogły nam w dotarciu do najstarszych mieszkańców wsi , zdobywaniu dokumentów, przygotowaniu spotkań w szkole. Goście prócz pamiątek przywieźli ze sobą wyśmienite ciasto własnego wypieku, które pomogło przełamać lody. Nasze spotkania odbywają się przy wspólnym stole. Młodzież jest bardzo blisko gości. Oni się wtedy otwierają, zaczynają opowiadać, pokazywać pamiątki. Często łza się w oku kręci. Myśmy naszych uczniów nie musieli zmuszać do udziału w tych spotkaniach. mówi Aneta Zaczek pełniąca obowiązki dyrektora Zespołu Szkół nr 3 w Choszcznie współpomysłodawczyni projektu.
Wszystkie dokumenty przyniesione przez gości, zostały skrzętnie zeskanowane i sa przechowywane w szkolnym archiwum elektronicznym. Filmy można oglądać na You Tube. Zrealizowane filmy oraz pozyskane dokumenty, służą nam jako pomoce naukowe na lekcjach historii i WOS.
- Na początku trochę nieufnie patrzyli na to, co im proponujemy. Następne spotkanie, to już spora liczba uczniów, którzy z zaciekawieniem po raz pierwszy w życiu, słuchali historii wsi w których mieszkają, gdyż w naszej szkole uczy się młodzież mieszkająca w okolicznych miejscowościach w gminie Choszczno. Ja pochodzę ze wsi Zamęcin. I tak oto spotkania przerodziły się w dokumentowanie historii gminy. W tej części przedsięwzięcia namówiliśmy lokalną telewizję „Echo” z Choszczna na realizacje materiałów z tych spotkań, które potem przekształciły się w filmy dokumentalne których jestem autorką – mówi pani Aneta Zaczek.
Okazuje się, że i tak też można uczyć historii, szczególnie tej, która jest najbliższej sercu. Dzięki pomysłodawcom projektu młodzież dowiedziała się o historii wsi w których mieszka. Poprzez wspólną pracę, młodzi ludzie sami są autorami historii gminy, nie zapominając o jej przebogatej przeszłości. Jest to też doskonała lekcja patriotyzmu lokalnego.
Tekst Andrzej Wiśniewski
Foto archiwum ZS nr 3 w Choszcznie
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja