Szkoła Podstawowa nr 56 w Szczecinie uczciła pamięć kpt. ż. w. Konstantego Maciejewicza
W tym dniu uczniowie śpiewali wspólnie szanty, a dzieci które przyszły na zajęcia w przebraniu o tematyce morskiej nie były pytane. We wtorek powstawały prace na konkurs plastyczny pt. „Egzotyczne podróże kapitana Maciejewicza”. W dniu następnym uczniowie zmagali się z układanką litrową, szukając liter, porozklejanych na szkolnych korytarzach, z których powstało hasło. W czwartek dla uczniów klas 0-3 odbyło się przedstawienie teatralne o życiu patrona. Ci najmłodsi już wcześniej, podczas zajęć lekcyjnych, poznawali biografię kapitana. Jej znajomość była obowiązkowa dla uczniów zerówek i klas pierwszych, ponieważ w piątek uroczyście przystępowali do braci marynarskiej.
Tradycyjnie, w ostatnim dniu Patrona dzieci z zerówek były pasowane na Wilczka morskiego, a pierwszaki na marynarza. Dla pierwszoklasistów był to pierwszy egzamin. Aby zostać marynarzem musieli wykazać się znajomością życia patrona oraz budowy żaglowca, ułożyć logo szkoły i pokonać tor przeszkód. Swoimi umiejętnościami popisywali się przed Neptunem i Prozerpiną, a także zaproszonymi gośćmi – przedstawicielami: Akademii Morskiej, Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty, Urzędu Miasta Szczecina, Ligi Morskiej oraz rodzicami i dziadkami. Po zdanym egzaminie uczniowie złożyli zobowiązanie, a goście udekorowali ich kołnierzami marynarskimi. Po uroczystości każda pierwsza klasa posadziła swoje drzewko, a rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Był tort i własne wypieki mam.
W Szkole Podstawowej nr 56 przyjmowanie kolejnych pokoleń do braci marynarskiej jest tradycją. Jej początek sięga roku 1973, kiedy to 13 października placówce nadano imię kapitana żeglugi wielkiej Konstantego Maciejewicza, zwanego „kapitanem kapitanów”. W 1920 roku kpt. Maciejewicz był współorganizatorem pierwszej polskiej Szkoły Morskiej w Tczewie, a w maju 1945 roku objął zarząd administracyjny i naukowy Szkoły Morskiej w Gdyni. Do Szczecina przybył wraz z przenoszonym z Gdyni wydziałem nawigacyjnym i tu do 1953 roku był dyrektorem Państwowej Szkoły Morskiej.
Kpt. Maciejewicz zasłynął swoją odwagą i bohaterską postawą. Jako kapitan okrętu podwodnego uratował swoich marynarzy z zatopionego statku. W czasie ciężkiego sztormu wraz z załogą uratował statek szkolny „Dar Pomorza” od zatonięcia. Pod jego dowództwem „Dar Pomorza”, jako pierwszy statek pod polską banderą, opłynął w ciągu 352 dni kulę ziemską. Konstanty Maciejewicz zmarł w październiku 1972 roku w wieku 82 lat. W historii żeglarstwa zapisał się jako nieustraszony żeglarz, wspaniały kapitan, wychowawca i przyjaciel młodzieży.
Tekst: Danuta Sepuco
Zdjęcia: www.sp56szczecin.pl, Marek Urbański, Danuta Sepuco
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja