zachodniopomorskie info

Taniec pod żaglami

    „Taniec pod żaglami” jest pokłosiem kilku innych akcji edukacyjnych organizowanych przez Centrum Żeglarskie w Szczecinie dla gimnazjalistów z ZSS nr 9 w Szczecinie oraz  uczniów DRK Schule w Patzig w Niemczech. Blisko tydzień młodzi Polacy i Niemcy zgłębiali tajniki tańca towarzyskiego, uczyli się grać na instrumentach perkusyjnych, poznawali instrumenty rodem z Gwinei, zgłębiali też tajniki żeglarstwa biorąc udział w rejsach po Jeziorze Dąbskim. Każde ze spotkań miało inny charakter. Wcześniej Polacy i Niemcy wzięli udział w rejsie żaglowcem „Zawisza Czarny”.  Podczas rejsu poznawali życie na żaglowcu, pełnili wachty, dbali o czystość jednostki oraz przygotowywali posiłki. W roku ubiegłym przy pomocy marynarzy z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu młodzież popłynęła ze Szczecina do Świnoujścia okrętem wojennym ORP Toruń. W czasie tego rejsu gimnazjaliści poznawali życie i pracę na jednostkach wojennych, młodzież brała udział w alarmach bojowych i ratowniczych, przyglądała się pracy marynarzy. Ten rejs jak i poprzedni był też elementem wyrabiania samodyscypliny i umiejętności pracy w grupie. Tegoroczna propozycja miała charter bardziej artystyczny. Poprzez naukę tańca, wspólne muzykowanie oraz rejsy pod żaglami młodych uczono  czerpania przyjemności z poznawania przyrody, piękna melodii, szumu wiatru i wody.

   W czasie zajęć okazało się, że wiele elementów tańca takich jak rytm i poczucie rytmu potrzebne są np. na jachtach  przy wiosłowaniu, taniec w formacji to umiejętność zgrania zespołu. Żeglarstwo nie istnieje bez zgranej i dobrze  zsynchronizowanej  załogi podczas rejsu. Poczucie estetyki młodzież utrwalała poprzez poznawanie piękna przyrody okolic  Szczecina oraz flory i fauny Jeziora Dąbskiego. Wszystko to pomogło w zrozumieniu piękna tańca, muzyki i kultury afrykańskiej, z którą młodzież zetknęła się w trakcie zajęć.

    Projekty edukacyjne realizowane przez Centrum Żeglarskie w Szczecinie to pomysł kilku zapaleńców-pracowników Centrum /Zosia Sadłowska, Beata Prell, Tomek Seidler, Jerzy Raducha/.Przy czynnej współpracy z dyrekcją ZSS nr 9 w Szczecinie oraz DRK Schule w Patzig dostrzegli w żeglarstwie możliwość nauczenia młodzieży czegoś więcej niż tylko samego żeglowania. W trakcie zajęć, które odbywają się na przemian w Polsce i Niemczech młodzież uczyła się historii, muzyki, geografii, fizyki. Poznała region, obyczaje, historię żeglarstwa. Poprzez wspólną odpowiedzialną pracę młodzież wyrabia sobie umiejętność działania w zespole, odpowiedzialność za siebie i za innych. Cała akcja trwająca od 6 lat ma jeden cel- edukację morską młodzieży.

Tekst i foto Andrzej Wiśniewski


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja