zachodniopomorskie info

„Tekściarz” – rozmowa z Krzysztofem Dzikowskim autorem najpopularniejszych polskich przebojów

    Jest chyba niewielu polaków średniego i starszego pokolenia którzy nie znają piosenek Czerwonych Gitar, Ireny Jarockiej czy Katarzyny Sobczyk a  takie piosenki jak Gondolierzy z nad Wisły, Mały książę, Niebo z moich stron czy Anna Maria na stałe weszły do historii polskiej muzyki rozrywkowej. Piosenki te do dzisiaj nuci połowa Polaków. Na temat twórczości Krzysztofa Dzikowskiego napisano już wiele, ja zapytałem legendarnego i nadwornego tekściarza wielu polskich gwiazd jak postrzega współczesną twórczość autorów Polskich piosenek których słuchamy w radio, telewizji na koncertach czy na też płytach.

Andrzej Wiśniewski  Czy są jeszcze klasyczni tekściarze którzy piszą piosenki ?

Krzysztof Dzikowski - Jest ich niewielu i dzisiaj już trudno znaleźć klasycznego tekściarza. A dlaczego tak jest ? Aby pisać dobre tekst trzeba się temu oddać w całości. Do pisania trzeba mieć też przygotowanie, mam tu na myśli umiejętność posługiwania się słowem, potrzebny zasób wiedzy, doświadczenie życiowe. Trzeba wiedzieć o czym piszemy, do kogo adresujemy swoją twórczość. Myślę, że w pisaniu dobrych tekstów myślenie tylko i wyłącznie o komercji na pewno nie przyniesie pożądanych rezultatów. A niestety komercja jest wszechobecna.

    

A.W. Piosenka to tylko tekst i muzyka?

K.D. Absolutnie nie! W takim tekście musi być trochę duszy, innego spojrzenia na rzeczywistość a dobra muzyka jest w stanie z tekstu uczynić perełkę która słuchaczowi zapada w ucho na całe lata.  Dobrze jak piosenka jest o „czymś” i nie musi być to psalm na 10 zwrotek. Można „lekką ręką” napisać o wielu ważnych sprawach, można się też doskonale się zabawić. Uważam, że w twórczości jest miejsce na tekst ambitny oraz mądry i lekki jak piosenki Kabaretu Starszych Panów.

A.W. Bywają lepsze i gorsze czasy na pisanie piosenek?

K.D. Każdy czas jest dobry.  Wydarzenia które dzieją się wokół nas bywają tematem do tworzenia tekstów piosenek. Oczywiście w różnych sytuacjach ponosi się też konsekwencje tej twórczości cenzura, lub też złe przyjecie przez odbiorców jednak myślę, że dobry tekst zawsze się obroni. Pisanie tekstów na siłę a tak jest teraz robi gdyż za tekst do napisanej przez siebie muzyki dostaje się większe tantiemy jest nieporozumieniem i potem wychodzi na to, że tylko artysta wie co śpiewa a to  już jest grubym nieporozumieniem. Jednak nie jest tak źle jest wielu młodych i zdolnych młodych ludzi piszących teksty i mających coś w tej sferze do powiedzenia. 

Dziękuje za rozmowę
tekst i foto Andrzej Wiśniewski

 


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja