To był rekordowy sezon turystyczny
- Turystyka na Pomorzu Zachodnim to ważna część naszej gospodarki. Naszym największym potencjałem turystycznym jest wciąż prawie 180 km wybrzeża. I tam rozwój tej branży widać najwyraźniej, zwłaszcza w naszych flagowych kurortach, jak Kołobrzeg, Świnoujście, ale i w tych mniejszych, jak np. Mielno. Zeszły rok pod względem turystyki był bardzo dobry, ten zapowiada się na rekordowy – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Marszałek podkreślał, że rozwój branży turystycznej widoczny jest przede wszystkim poprzez skalę inwestycji indywidualnych. Ale dobra współpraca samorządów z prywatnymi przedsiębiorcami i skuteczne wykorzystanie środków unijnych to równie ważne elementy składające się na progres.
- Jako województwo – obok promocji i wspierania turystyki – mamy także swój udział w jej rozwoju poprzez inwestycje w infrastrukturę. Mam tu na myli zarówno inwestycje drogowe oraz kolejowe, czyli zakupy taboru i podwyższanie standardów podróżowania na Pomorzu Zachodnim. Równie ważne jest wspieranie przez samorząd województwa turystyki aktywnej: Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, przystani kajakowych. Tworzymy właśnie bogatą sieć ścieżek rowerowych, które zapewnią możliwość aktywnego wypoczynku nie tylko nad wybrzeżem – mówił Olgierd Geblewicz.
Siłą Pomorza Zachodniego są też walory naturalne i przyroda. – Wspieramy, promujemy i doinwestowujemy parki krajobrazowe, odkrywamy je dla mieszkańców i turystów. Niezwykle istotny jest zrównoważony rozwój turystyki. Dlatego zachęcamy aby podróżować po różnych częściach naszego regionu, szlakami turystycznymi, historycznymi i kulinarnymi – podkreślał wicemarszałek Jarosław Rzepa.
Waldemar Miśko prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Burmistrz Karlina zwracał uwagę, że nakłady na turystykę nie mogą maleć – Promocja turystyki ma to do siebie, że nie można jej nigdy zaniechać i zadowolić się dobrymi wynikami. Musi być to ciągłe działanie. Miśko także widzi potrzebę patrzenia na turystyczny potencjał jako całość – Musimy współpracować, aby wyciągać turystów znad morza także w inne części regionu.
W briefingu prasowym wzięli także udział prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek,wiceprezydent Świnoujścia Paweł Sujka oraz Tomasz Zalewski – prezes Zarządu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego.
W części dyskusyjnej udział wzięli także Zbigniew Jagniątkowski – prezes Związku Portów i Przystani Jachtowych – Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego; Piotr Piwowarczyk – prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, Dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu; Iwona Bigońska – właściciel Ogrodów Tematycznych Hortulus w Dobrzycy.
Dane wskazują na to, iż sezon letni 2016 r. był równie dobrym rokiem dla zachodniopomorskich miejscowości jak 2015, a w wielu obszarach rekordowy. W niektórych przypadkach widoczne jest, iż w 2016 r. poszczególne gminy odwiedziła większa ilość turystów niż w analogicznych okresach roku poprzedniego. Tak było np. w Świnoujściu, w Gminie Kołobrzeg czy w Gminie Mielno, gdzie wielkość opłaty klimatycznej liczonej do dnia 14.09 przewyższyła wielkość w całym roku 2015.
Przełomowym miesiącem, mającym bardzo duży wpływ na wielkość ruchu turystycznego, jest wrzesień, który w bieżącym roku charakteryzował się ładną pogodą. W związku z tym turyści chętnie przyjeżdżali do zachodniopomorskich, zwłaszcza nadmorskich miejscowości
Informacje na temat sezonu turystycznego przygotowano m.in. na podstawie danych otrzymanych od gmin, które pobierają opłatę klimatyczną i uzdrowiskową oraz informacji uzyskanych od atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego, które mają ofertę całoroczną.
Atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego
Zwiększony ruch turystyczny odnotowano w wielu atrakcjach turystycznych Pomorza Zachodniego. W wyniku przeprowadzonej ankiety widoczna jest wyższa liczba odwiedzających atrakcje. Dotyczy to różnych dziedzin turystyki – turystów było więcej zarówno na zachodniopomorskich marinach, kajakach czy w muzeach.
Turystyka wodna:
Turystyka wodna w naszym regionie cieszyła się zwiększoną popularnością. Marinę Solną w Kołobrzegu w roku 2015 odwiedziło 2576 żeglarzy, w roku 2016 liczba wzrosła do 3183.
Większa liczba turystów (w porównaniu z 2015 r.) wypoczywała również na kajakach. Wg informacji przekazanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie w 2016 r. turystów „kajakarzy” było kilkukrotnie więcej niż w roku poprzednim.
Z informacji przekazanych przez OSiR Gryfino wynika, że zwiększenie ilości osób odwiedzających wiąże się z tym, iż miejsce w którym znajduje się wypożyczalnia (plaża nad Odrą, tuż przy śluzie prowadzącej na Międzyodrze) utrwala się w świadomości mieszkańców oraz przyjezdnych gości. Także dzięki tegorocznej wzmożonej promocji w Internecie nastąpił wzrost zainteresowania. Przyczyniła się do tego również nowa oferta (nie tylko kajaki, ale i deski SUP).
Na terenach: Odry i Międzyodrza, Iny, Łarpi, Kąpieli, Płoni zostały zorganizowane 72 wycieczki i spływy kajakowe. Łącznie obsłużono 3472 osoby z czego około 10% to turyści zagraniczni. Liczba odwiedzających w tym podwoiła się, względem roku 2015.
Ogromną popularnością cieszyła się rzeka Drawa. Według informacji przekazanych przez LOT wokół Drawy jej szlaki kajakowe w 2016 r. przepłynęło 100 000 turystów.
Turystyka historyczna:
Również turystyka historyczna cieszyła się dużym zainteresowaniem. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odwiedziło ponad 6 000 osób więcej niż w roku 2015.
Zwiększona ilość osób w Muzeum wynika z coraz większego napływu turystów do Kołobrzegu, ze skutecznej reklamy, a także urozmaiconej oferty dla dzieci (lekcje muzealne) i nowych eksponatów.
Otwarcie nowych wystaw: „Kolej na kolej” „Dawny Kołobrzeg”, nowe eksponaty (w tym czołg Panzer IV, lekki czołg pływający PT-76), a także utworzenie nowego oddziału Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku (od września) to najważniejsze zmiany w Muzeum Oręża Polskiego.
Większą ilością osób odwiedzających może poszczycić się również Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. W 2016 r. zwiedzało je ponad 4 000 osób więcej, niż w roku poprzednim. Zdaniem przedstawicieli instytucji, wynika to głównie ze zwiększenia i uatrakcyjnienia oferty zarówno indywidualnej i grupowej, jak i z mocniejszej promocji skansenu.
Większym zainteresowaniem cieszył się również Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wzrost liczby osób odwiedzających jest następstwem m.in. przeprowadzonej w latach 2014-2015 modernizacji skrzydła północnego oraz wschodniego, na terenie których znajduje się nowoczesny punkt widokowy - Taras Książęcy, odrestaurowana sala koncertowa - Sala Bogusława z naniesioną neorenesansową malaturą, Krypta Gryfitów z sarkofagami książęcymi, nowoczesna multimedialna wystawa z mapą Lubinusa z XVII wieku, galerie goszczące znakomite wystawy czasowe, nowoczesne kameralne kino. Dzięki modernizacji Zamku zwiększyła się liczba dostępnych atrakcji, poszerzających ofertę turystyczną i kulturalną instytucji, umożliwiając jednocześnie organizację większej liczby wydarzeń.
Także jedna z największych atrakcji wschodniej części regionu odwiedzona została przez większą liczbę zwiedzających. Wzrost ilości osób odwiedzających Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie wynika z wyraźnie zwiększonego zainteresowania turystów wypoczynkiem na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. W szczycie sezonu letniego przeważała pochmurna pogoda, która była dodatkowym argumentem do zwiedzania obiektów turystycznych.
W 2016 roku odnotowana została większa liczba korzystających z przewozów Nadmorską Koleją Wąskotorową. Wpływ na poprawę miało usprawnienie sprzedaży biletów poprzez uruchomienie kas dworcowych i biletomatów. Rok 2016 rok jest rokiem obchodów 120-lecia Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, w związku z tym oferta była wyjątkowo atrakcyjna.
Turystyka przyrodnicza:
Wzrost liczby osób odwiedzających Ogrody Hortulus w Dobrzycy świadczy o tym, iż turyści zainteresowani są również przyrodniczymi atrakcjami. Zdaniem właścicieli Ogrodów zwiększenie ilości turystów nastąpiła w związku ze wzmożoną kampanią promocyjną oraz pojawieniem się w ofercie imprezy Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych. Odnotowano także znaczny wzrost ilości rodzin z małymi dziećmi do lat 3 (wejścia niebiletowane). Oprócz wspomnianego Festiwalu w ofercie Ogrodów pojawiła się rozszerzona część rekreacyjna nowych Ogrodów Hortulus Spectabilis. Dodano autorską zabawę w labiryncie, do której zaprojektowano plan z informatorem oraz specjalne karty. Ważna była również promocja za pomocą Facebooka, wydruk folderów i plakatów.
Także Ogród Dendrologiczny w Glinnej odwiedziło więcej osób. Według informacji przekazanych przez Nadleśnictwo Gryfino, a także Punkt Informacji Turystycznej w Glinnej, w porównaniu z rokiem 2015, odwiedzających Ogród było w tym roku około 50% więcej. Wynika to z braku opłat za wstęp, a także ze zwiększenia atrakcyjności oferty. W 2016 r. udostępniono zwiedzającym najnowszą część Ogrodu, na terenie której powstały nowe trasy spacerowe. Udostępniono również wyremontowane trasy w pozostałej części arboretum. W 2016 roku przy wejściu do Ogrodu powstał Punkt Informacji Turystycznej.
Zachodniopomorskie także bezpieczniejsze
Pomorze Zachodnie w 2016 r. okazało się też znacznie bezpieczniejsze jeśli chodzi o osoby korzystające z wodnych uroków regionu w trakcie sezonu. Według informacji zachodniopomorskiego WOPR w Szczecinie liczba utonięć spadła pomimo zwiększonego ruchu turystycznego. - Dla nas sezon też się jeszcze nie skończył. W sezonie turystycznym mamy najmniej utonięc od 10 lat - mowil prezes WOPR Tomasz Zalewski.
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja