zachodniopomorskie info

To największy festiwal podróżniczy na Pomorzu Zachodnim Rusza Włóczykij!

Od lat filarem programu festiwalu są spotkania z ludźmi, którzy opowiadają o swoich wyprawach, dziełach oraz przedsięwzięciach realizowanych w różnych częściach świata. Gryfino staje się miejscem gdzie przecinają się szlaki reportażystów, etnologów, alpinistów, filmowców czy miłośników turystyki rowerowej czy kajakowej. Nie zabraknie degustacji potraw, wycieczek krajoznawczych, pokazów filmów z Azji i Ameryki Południowej, warsztatów dla dzieci i młodzieży, ekstremalnego rajdu na orientację (dystanse 25 km i 50 km) czy Balu Włóczykija.

To już 12 edycja festiwalu, który stał się w tym czasie jednym z najważniejszych festiwali podróżniczych w Polsce. Tegoroczna edycja startuje w czwartek spotkaniem z alpinistą Marcinem „Yeti” Tomaszewskim. „Yeti” opowie o swoich licznych podróżach przez góry świata. Będzie to refleksja i spojrzenie wstecz w nawiązaniu do książki autobiograficznej "#YETI40". W programie festiwalu również wspomnienie wielokrotnego gościa Włóczykija, Tomka "Czapkinsa" Mackiewicza, który nie wrócił spod Nanga Parbat.

Nie mniej interesująco zapowiadają się pozostałe prezentacje. Adam Szostek zakochał się w jeździe na desce. Właśnie od jazdy na desce rozpoczęło się jego poznawanie historii Palestyny, terenów okupowanych, historii zarówno młodych, jak i starszych.

Będzie można zobaczyć również filmową relację z 40-dniowej ekstremalnej podróży przez dzikie ostępy Alaski i Jukonu z udziałem Marka Klonowskiego i Tomka Mackiewicza. Dowiemy się co może spotkać człowieka podczas 3000 km podróży dookoła Polski. To opowieść o Ryśku Jakubowskim, który kajakiem i pieszo przewędrował cały kraj.

Relację z Australii zapewni Bartosz Twaróg, który spotykał się z przedstawicielami Aborynegów i dokumentował, jak od nowa formuje się ich polityczna samoświadomość oraz to, jak wcielają w życie swoje marzenia o niezależności i samorządności.

Dominik Wieczorkiewicz przemierzył Półwysep Arabski… na hulajnodze. Jak mówi - Spotkałem na swej drodze groźne i przyjazne zwierzęta oraz gościnnych ludzi, którzy przybliżyli mi ten odległy zaczarowany zakątek świata. Z pewnością dzięki gryfińskiej prezentacji dowiemy się więcej o tej niezwykłej wyprawie.

Na szlaki duchowości Majów wyruszyła Weronika Mliczewska. Autorka reportażu "Na początku jest koniec", przez siedem miesięcy zgłębiała duchowość Majów, poznając ich kulturę zarówno podczas najważniejszych dla nich świąt, jak i codziennych zajęć. Warto poznać opowieść Marzeny i Krzysztofa Wystachów. Będzie to historia o mieszkańcach Boliwii, którzy walczą, by zerwać niewolące ich kajdany: biedy, dyskryminacji i pułapek przyrody.

Jak zmienił się Iran? Michał Kitkowski wrócił tam po 7-letniej przerwie. Jak przyznaje, była to także podróż, gdzie podczas medytacji miał spotkanie z "Bogiem". Agnieszka Dziadek pokonała długodystansowy szlak Appalachian Trail o długości 3523 km, który wiedzie przez 14 stanów USA, od Georgii po Maine. Trasa biegnie wzdłuż głównego grzbietu Appalachów, przez krainy, które niegdyś zamieszkiwały sławne plemiona indiańskie. Zdzich Rabenda w ciągu niespełna trzech miesięcy przemierzył kilka tysięcy kilometrów bezdroży pomiędzy Pacyfikiem i wybrzeżem Morza Karaibskiego. To opowieść o samotnej wyprawie rowerowej przez południowe stany Meksyku i Gwatemalę.

Wiecznie zielone lasy, parki narodowe i nieokiełznany świat zwierząt i roślin. Kostaryka, Panama i Nikaragua - perełki Ameryki Środkowej – na magiczną podróż po tych rejonach zapraszają Tomek i Jaśmina Labusowie.

Spotkania autorskie

Gośćmi tegorocznego Włóczykija będą Wojciech Jagielski, Paweł Smoleński, Ilona Wiśniewska.

Wojciech Jagielski to jeden z najwybitniejszych europejskich reporterów, pisarz, były korespondent wojenny. Specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Ponad 20 lat pracował w Gazecie Wyborczej, był też pracownikiem Polskiej Agencji Prasowej. Razem z wybitnym fotografem Krzysztofem Millerem tworzyli tandem reporterski, jeżdżąc wiele lat w rejony konfliktów zbrojnych.

Paweł Smoleński to reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz Gazety Wyborczej, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu.  Często w swoich reportażach szuka miejsc, w których iskrzy, krajów szarpanych konfliktami, podzielonych społeczności, których problemy, mające najczęściej źródło w przeszłości, kładą się głębokim cieniem na teraźniejszość i przyszłość.

W tym roku będzie okazja porozmawiać także z Iloną Wiśniewską, reporterką i fotografką, która współpracuje z Polityką i magazynami podróżniczymi.

Koncerty

Włóczykij jak co roku to również bogata oferta muzyczna. W ramach festiwalu w Gryfinie wystąpią zespoły Raz Dwa Trzy, Kaliber 44,  První Hoře, Gabinet Looster, Jack D. Society, Ragnar Ólafsson.

Wystawy / smaki

Trzy wystawy, które zaprezentowane zostaną podczas Włóczykija to podróż po bezdrożach Australii (Jurek Arsoba - wystawa "Australia - niezwykłe krajobrazy antypodów") oraz dwie niebanalne opowieści: o… włazach kanalizacyjnych, jakie można spotkać w różnych częściach świata (Violetta Starska - wystawa "Patrz pod nogi") oraz o uchodźcach, którzy przybywają do Polski (Ula Ziober & CO - wystawa "PO|MIĘDZY”). Na uczestników czekać będą także smaki zagranicznej kuchni: gruzińskiej i sycylijskiej.

Aktywnie i ekstremalnie

Włóczykij to wydarzenie dla ludzi aktywnych. Organizatorzy zadbali o odpowiednią dawkę ruchu, którą zapewnią wycieczki w różne części Pomorza Zachodniego i okolicznych regionów: ziemi łobeskiej, Międzychodu, Greifswaldu. Jest też wycieczka Kajakiem po Międzyodrzu.

Jednym z najbardziej popularnych punktów programu Włóczykija od lat jest rajd Ekstremalny Nocny Rajd na Orientację Włóczykij Trip Extreme. Kilkuset uczestników sprawdzi swoje podróżnicze umiejętności w trudnych warunkach na dwóch dystansach: 25 i 50 km. Dla najlepszych trzech zawodników z każdego dystansu przewidziane nagrody finansowe.

Pomorze Zachodnie od lat wspiera organizację Włóczykija. Zapraszamy do Gryfina!

Radosław Soćko

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

70-540 Szczecin, ul. Korsarzy 34
tel.   +48 91 48 07 249; faks +48 91 48 93 987

 


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja