zachodniopomorskie info

W Świnoujściu mieszkania na każdą kieszeń

Świnoujście tak jak wiele innych miast boryka się z problemami mieszkaniowymi. Miasto szybko się rozwija, kwitnie branża turystyczna, powstają nowe miejsca pracy i w związku z tym zwiększa się zapotrzebowanie na ludzi, którzy mogliby w Świnoujściu podjąć pracę. I tu rozpoczyna się problem. Brak taniego budownictwa czynszowego powoduje, że wielu młodych wyjeżdża z miasta, gdyż brak mieszkań w dostępnej dla nich cenie powoduje,  że nie są w stanie założyć rodziny i w miarę spokojnie pracować.

Aby zaradzić problemowi  mówi- Barbara Michalska z-ca prezydenta miasta Świnoujście W ramach działań miasta stworzyliśmy kilka rodzajów najmu lokali. Proponujemy wynajem mieszkań  osobom o bardzo niskich dochodach, tj. najem socjalny. W tym przypadku miasto dopłaca 50 % stawki do czynszu mieszkania, liczonego od najniższej funkcjonującej stawki czynszu mieszkań w drugiej grupie, tzw.lokale mieszkalne czynszowe dla lokatorów o wyższych dochodach, których stać na zapłacenie wyższego czynszu ale czas oczekiwania na najem  jest krótszy.  Są to mieszkanie realizowane przez TBS. W naszym nowo oddanym bloku, zaproponowaliśmy mieszkania wielkości od 29  do 58 metrów kwadratowych. Kuchnie wyposażone są w kuchenki elektryczne a łazienki zostały wyposażone w umywalki, wannę lub kabinę prysznicową. Problem  z mieszkaniami w Świnoujściu nie został  jeszcze rozwiązany - na mieszkanie w naszym mieście oczekuje blisko 250 rodzin! Zatem jest dla kogo budować i już myślimy o tym jak wybudować kolejne mieszkania.

Aby móc realizować dalsze budowy mieszkań na każdą kieszeń w mieście powołano jedno Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które powstaje z obecnie łączonych spółek  ZGM i  TBS Lokum. Takie rozwiązanie spowoduje, że nowo powstałej  spółce łatwiej pozyskiwać środki zewnętrzne na realizację tego typu przedsięwzięcia a co za tym idzie, szybciej mają szansę powstać mieszkania, na które czekają rodziny chcące w Świnoujściu żyć, mieszkać  i pracować.

Tekst i foto Andrzej Wiśniewski/archiwum UM Świnoujście


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja