zachodniopomorskie info

W Wałczu wrze!

Plany są ambitne i do zrealizowania. Wałcz już nie jeden raz pokazał,  że potrafi dać sobie radę. W mieście działa strefa ekonomiczna, tworzone są miejsca pracy dla mieszkańców miasta i okolic, znakomicie została poddana rewitalizacji wałecka starówka. Miasto jest też wylęgarnią talentów sportowych. Z Wałcza pochodzą kadrowicze Antigi, w ostatnim czasie popularny stał się boks, ale nie należy zapominać o  tych, którzy uprawiają sporty wodne przede wszystkim kajakarstwo. Przychylny klimat samorządowy sprawił, że Wałcz od lat słynie  z Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Na Bukownie, bo w tym miejscu mieści się ośrodek,  przygotowują się polscy sportowcy wielu dziedzin do najważniejszych imprez sportowych na świecie.

A oto co na temat rozwoju gospodarczego i inwestycyjnego miasta mówi Burmistrz Wałcza Bogusława Towalewska:

Andrzej Wiśniewski – Co może Pani powiedzieć na temat tworzenia planów  inwestycyjnych miasta ?

     Bogusława Towalewska – Ponad dwa lata pracowaliśmy wraz z gminami Powiatu Wałeckiego nad stworzeniem Kontraktu Samorządowego. W ramach tego Kontraktu powstaną przedsięwzięcia inwestycyjne z możliwością ich wsparcia pieniędzmi unijnymi z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Bardzo się cieszymy! W marcu tego roku Kontrakt został pomyślnie zaakceptowany przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Dla nas jest to ważne. Będziemy mogli  uzyskać pieniądze na uzbrojenie stref ekonomicznych, na rozwój komunikacji miejskiej, utworzenie   żłobka możemy też wesprzeć rozwój szkolnictwa. Miasto złożyło 9 wniosków na kwotę 16,5 mil złotych 14 milionów z tej kwoty ma zostać sfinansowane z funduszów unijnych.

A.W. Jakie konkretnie przedsięwzięcia chcecie Państwo zrealizować?

     B.T. Uzbrojenie terenów inwestycyjnych w mieście, rozbudowa infrastruktury w strefie ekonomicznej, wymiana lamp oświetlenia ulicznego, wymiana miejskiego taboru komunikacyjnego - chodzi tu przede wszystkim o niską emisje spalin, budowa nowego żłobka, chcemy rozwinąć doradztwo zawodowe dla młodzieży, będziemy wspierać działanie oświatowe poprzez wdrażanie programów „Dotknąć, poznać, zrozumieć" oraz „Po nitce do kłębka”. Początek realizacji projektu planujemy na  2017 rok i potrwa on pięć lat. Miejskie inwestycje to też budowa dróg i ścieżek rowerowych. Przebudowana będzie ulica Słoneczna, ulica Okrężna, Os. 1000-lecia, zostaną zbudowane drogi na osiedlu Piastowskim a także  ulica Bracka i Sienkiewicza.

A.W. Jednym ze sztandarowych projektów inwestycyjnych w mieście jest budowa obwodnicy. Jaki jest stan przegotowań do jej budowy?

    B.T. To, co dzieje się w Wałczu jeżeli chodzi o ruch pojazdów w weekendy przechodzi ludzkie pojęcie. Miasto jest zapchane i przejazd przez nie to gehenna. Z tego powodu nie tylko cierpią kierowcy ale też  mieszkańcy miasta ze względu na emisje spalin i zanieczyszczenie powietrza, zatem budowa obwodnicy stała się priorytetem. Aktualnie ruszyły pierwsze prace nad budową obwodnicy. Trwa wycinka drzew w miejscu, gdzie będzie budowana obwodnica.

A.W. - Wałcz też miasto kochające turystów. Co roku setki  szukających ciszy i odpoczynku odwiedza miasto i okolice. Co miasto chce zaproponować nowego  gościom?

     B.T. Chcemy zagospodarować bardzo urokliwe miejsce - Półwysep Strączno. W tym miejscu chcemy rozbudować bazę turystyczną z zachowaniem naturalnych walorów przyrodniczych. W marcu tego roku przeprowadziliśmy weryfikację ofert i wybranie projektu turystycznego zagospodarowania Półwyspu Strączno.

    Wałcz to kolejne miasto w naszym regionie, które świetnie się rozwija. Nie jest tak, że wszystko od razu da się zrobić, naprawić, wybudować. Wałcz ma sporo problemów, jednym z najważniejszych jest zapchane i zanieczyszczone miasto przez spaliny samochodowe jednak i na tą bolączkę znalazła się recepta. Powstanie obwodnica tyko szkoda, że tak długo trzeba było na nią czekać pierwsze prace już się rozpoczęły i oby przebiegały zgodnie z przyjętym harmonogramem. Samorządowcy wałeccy mają też nadzieję, że Marszałek Województwa odwiedzi miasto. Na pewno poprawiło by to klimat działań i było by  ważnym elementem zespalającym region.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Andrzej Wiśniewski


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja