zachodniopomorskie info

Wolin z rybą na talerzu

      Gospodarka morska i rybactwo do dobrze znane dziedziny polskiej gospodarki. Jednak nieco mniej mówi się rybactwie, które funkcjonuje  na wewnętrznych wodach morskich i przybrzeżnych. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, będąc na wczasach  w okolicach Dziwnowa, Wolina  czy też Międzyzdrojów że, spożywa świeżutkie i smaczne ryby  odłowione  na Zalewie Szczecińskim  czy Zatoce Pomorskiej. Okazuje się ,że tych rybaków jest spora grupa  i tylko samym w Wolnie bezpośrednio ryby odławia około 40 rybaków. Na rzecz rybactwa  i gospodarki rybnej w Wolinie i okolicach pracuje prawie 300 osób. Są to restauratorzy, dystrybutorzy ryb, rybacy ,mechanicy zatem  jest to zauważalna grupa zawodowa.

      Podczas naszego spotkania z „Rybą na talerzu” w Wolinie mocno akcentowaliśmy  aspekt edukacyjny naszych działań mówi- Henryka Palusińska Prezes Wolińskiego Stowarzyszenia Rybaków. Poprzez nowoczesne urządzenia promocyjno-multimedialne, pokazujemy jak ważne jest propagowanie zdrowego stylu życia, mówimy o zaletach płynących ze spożywania ryb, namawiamy do zmiany nawyków żywieniowych poprzez wprowadzeni potraw z ryb,  prezentujemy regionalne przepisy związane z przygotowaniem potraw rybnych. Bardzo ważnym aspektem naszego  już drugiego spotkania z tego typu rybactwem jest prezentacja pracy rybaków. Prezentujemy typy kutrów i sieci rybackich zaś sami rybacy opowiadają o połowach, ichtiolodzy prezentują  gatunki ryb, ich budowę anatomiczną, gdzie żerują i dlaczego warto je spożywać. Prezentujemy też porty rybackie. Cieszymy się, gdyż zainteresowanie naszym festynem jest duże, szczególnie aspektem kulinarnym i przepisami regionalnymi potraw rybnych.

„Wolin z rybą na talerzu”- to nie tylko prezentacja pracy rybaków i potraw z ryb. Impreza  jest też ofertą turystyczna promującą region i bardzo konkretne powiaty i gminy naszego regionu.

    Dla Wolina, taki festyn to bardzo ciekawa oferta promocyjno -turystyczna mówi - Burmistrz Wolina Ewa Grzybowska. Impreza turystom i gościom, którzy nas odwiedzą prezentuje naszą  gminą nie tylko poprzez Słowian i Wikingów ale też za sprawą gospodarki rybackiej. Oferujemy ciekawe potrawy z ryb, świeże ryby tuż po odłowie zatem- jest  to spora atrakcja dla mieszczuchów. Warto też zaznaczyć, że jakość naszych ryb jest bardzo dobra ze względu na usuwanie zanieczyszczeń i zagubionego sprzętu z akwenów wodnych wokół Wolina. Dbałość w tym zakresie wykazuje Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków. To bardzo ważne działania związane z ochroną środowiska!. Ma znaczący wpływ na  jakość oferty turystycznej naszego miasta i regionu.

   „Wolin z rybą na talerzu”-  to propozycja zabawy dla całych rodzin. Dobra muzyka, atrakcje dla dzieci, możliwość degustacji potraw a przy tym edukacja i poznanie czegoś, co jest mniej zauważalne ale bardzo ważne i cenne dla rozwoju gminy i regionu. Imprezę zorganizowane przy pomocy: Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020,  Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ,Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków oraz Gmina Wolin. Bardzo sprawnie i jak zwykle profesjonalnie, festyn współorganizowała Szczecińska Agencja Reklamowa „Bono”.

Tekst i foto Andrzej Wiśniewski


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja