zachodniopomorskie info

Wróciły ptaki ujścia Odry

Wystawa została zniszczona w nocy z 26 na 27 lutego. Przy fontannie na Jasnych Błoniach stać miała do 2 marca. Niestety plansze z fotografiami ptaków i edukacyjnymi opisami przeszkadzały wandalom na tyle, że wszystkie stojaki zostały wówczas przewrócone, a część plansz połamana. Centrum Żeglarskie odtworzyło wystawę, która ponowie dostępna jest w przestrzeni publicznej. W przyszłości będzie ona eksponowana w kolejnych, ogólnodostępnych miejscach w naszym mieście.

 O wystawie

Niestandardowe opisy około 60 gatunków ptaków żyjących w ujściu Odry zobrazowane zostały fotografiami autorstwa Przemysława Wójcika i Cezarego Korkosza. Zdjęcia robione „z ukrycia” przedstawiają ptaki w ich naturalnym środowisku.

Ujście Odry należy do najciekawszych obszarów wodno-przyrodniczych w Europie. Zakątek ten jest jednym z ostatnich zachowanych w swym pierwotnym kształcie krajobrazów rzecznych na kontynencie. Tworzy największy w Polsce zespół śródlądowych akwenów. Ptaki na tym terenie stanowią najliczniejszą grupę zwierząt. Jest ich tu ponad 250 gatunków. Obszar stanowi miejsce odpoczynku i bytowania dla tysięcy gęsi, kaczek, kormoranów i żurawi. Spośród gatunków zagrożonych wyginięciem w skali całej Europy występują tu między innymi rybitwy, bieliki, sowy błotne, kanie oraz unikatowe w skali światowej wodniczki. Jest to bardzo ważny teren dla ptaków wodno-błotnych. Gnieździ się tu spora część krajowej populacji ptaków, w tym wiele czapli siwych, rybitw białoczelnych i czarnych. W okresie ptasich wędrówek występują takie gatunki jak czernica, gęgawa, gęś zbożowa, głowienka i nurogęś. Cały obszar jest ostoją ptaków o randze europejskiej.

Tomasz Owsik-Kozłowski


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja