zachodniopomorskie info

Z Goleniowa do Kopenhagi, z Kopenhagi do Goleniowa!

Ledwie 35 minut w powietrzu, od poniedziałku do piątku, a wszystko w ramach kampanii – Lato 2019. Od dziś można kupić bilet na samolot Scandinavian Airlines System pomiędzy Kopenhagą a Portem Lotniczym Szczecin – Goleniów, który w poniedziałek 1 kwietnia wyleci z Danii do Polski. O stworzenie połączenia Województwo Zachodniopomorskie i Port Lotniczy starał się od ponad 10 lat. Zwrot nastąpił w styczniu 2018 kiedy delegacja Lotniska, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta i Firmy DGS spotkała się z firmą SAS w Sztokholmie. Otwarcie destynacji było od dłuższego czasu przedmiotem wnikliwych analiz linii lotniczej. Kierunek jest atrakcyjny zarówno dla duńskich turystów, których na Pomorzu Zachodnim nie brakuje przez cały rok, ale także dla Polaków, gdyż w Kopenhadze zlokalizowany jest hub linii lotniczej SAS, dzięki któremu można polecieć do ponad 200 miast  na świecie.Nowe połączenie to ukłon w kierunku Polaków pracujących w duńskiej stolicy i jej okolicach, ale także świetna wiadomość dla świata biznesu.

 

- Nowa trasa to długoterminowa inwestycja SAS w Szczecinie, która, mamy nadzieję, zostanie dobrze przyjęta przez społeczność biznesową, sektor publiczny, szkolnictwo wyższe i turystów. Szybsze i lepsze możliwości podróżowania powinny zachęcić firmy do rozwoju  na Pomorzu Zachodnim i w Szczecinie, wzmacniając już i tak silne związki regionu ze Skandynawią - mówi Andreas Akerman, Network Manager w Polsce w SAS.

 

Oferowany przez SAS kierunek z pewnością ułatwi Duńczykom procesy inwestycyjne czy zarządzanie przedsiębiorstwami zlokalizowanymi w zachodniopomorskiem, w które zainwestowali już ponad miliard złotych. Pomorze Zachodnie jest drugim regionem w Polsce po Mazowszu najchętniej wybieranym przez duński biznes. Wśród największych inwestycji są m.in. DGS (ponad 2 tys. pracowników), Espersen (1,2 tys. pracowników), Royal Greenland Seafood (blisko 1 tys. pracowników), KK Wind Solutions (550 pracowników), 3Shape, JVP Steel czy Ferrosan. Zachodniopomorskie firmy co roku eksportują do Danii towary warte blisko 1 mld zł. Z ankiet rozesłanych do skandynawskich firm w regionie wynika, że przedsiębiorcy zgłaszają zapotrzebowanie na minimum 10 tys.  miejsc w samolotach na trasie do Kopenhagi w ciągu roku.

 

„Decyzja o uruchomieniu bezpośredniego połączenia lotniczego ze Szczecina do Kopenhagi jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom biznesu.  W naszym regionie mamy wiele firm skandynawskich reprezentujących różne branże m.in. medyczną, finansową, IT czy produkcyjną. Możliwość szybkiego przemieszczenia się pomiędzy Kopenhagą a Szczecinem znacznie ułatwi kontakty biznesowe, gdyż nawet najnowocześniejsze technologie wciąż nie są w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu. Patrząc na dynamikę rozwoju biznesu oraz biorąc pod uwagę ciągle zmieniające się wymogi rynkowe istnieje nieustanna potrzeba przemieszczania się w jak najkrótszym czasie, dlatego też doceniamy otwarcie nowego połączenia i czekamy na pierwszy bezpośredni lot.”  - czytamy w oświadczeniu DGS Poland Sp. z o.o.

SAS jest już piątym przewoźnikiem latającym z i do Goleniowa. Dołącza do PLL LOT, Ryanair, Norwegian i Wizz Air.  Kopenhaga to 11 trasa rozkładowa, obok takich kierunków jak Warszawa, Londyn Stansted, Oslo Gardemoen, Dublin, Liverpool, Edynburg, Oslo Torp, Stavanger, Bergen, Sztokholm Skavsta. W Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów w 2017 roku ruch pasażerski wyniósł 578.691 pasażerów, na koniec bieżącego roku planowane jest obsłużenie 615.000 osób.Dzięki rozwojowi siatki połączeń, lotnisko planuje w 2019 roku obsłużyć 700.000 pasażerów. Warto zaznaczyć, że w okresie ostatnich 4 lat, ruch lotniczy wzrósł ponad dwukrotnie (z 287.029 pasażerów w 2014 roku).

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego aktywnie wspiera rozwój Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. W ciągu ostatnich 4 lat zainwestował w lotnisko kwotę 20.000.000 złotych, mocno wspierając takie inicjatywy jak remont i modernizacja drogi startowej, remont i rozbudowa płyt postojowych samolotów, budowa równoległej drogi kołowania, zakup wozów bojowych dla Lotniskowej Straży Pożarnej czy zakup nowego sprzętu do zimowego utrzymania lotniska . Inwestycje i wsparcie Urzędu Marszałkowskiego przyczyniły się m.in. do rozwoju siatki połączeń czy spłaty kredytów.

Samorząd Województwa aktywnie wspiera także rozwój lotniska w kierunku obsługi towarowej, czego przykładem może być m.in. wizyta w maju br. w Liège, w największym porcie lotniczym cargo w Belgii i siódmym tego typu w Europie. We wrześniu 2019 roku w Goleniowie zostanie oddana do eksploatacji inwestycja pod nazwą: Szczecin Airport Cargo Terminal, pozwalający na obsługę 35-40.000 ton cargo roczni e.Lotnisko chce zaistnieć w bardzo prężnie rozwijającym się na świecie cargo lotniczego, rozpoczynając obsługę Pomorza Zachodniego oraz terenów północno-wschodnich Niemiec.


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja