zachodniopomorskie info

Zabytek sakralny w Gryficach po zmianach

Zabytkowa świątynia w Gryficach przeszła m.in. konserwację więźby i poszycia dachu, wymianę rynien czy rur, a także remont otworów okiennych np. w murowanej części wieży. Na nowo izolowane zostały ściany fundamentowe wokół obiektu. Ponadto wykonano roboty przy instalacji odgromowej oraz zdemontowano przybudówkę między kościołem, a kotłownią. Renowacja trwała od stycznia do października br. Koszt prac rewitalizacyjnych wyniósł ponad 3 mln zł. Urząd Marszałkowski przeznaczył na nie ze środków RPO WZ 2014-2020 prawie 2,6 mln zł.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gryficach powstawał od przełomu XII i XIV do końca XV wieku, a następnie wielokrotnie był rozbudowywany i modernizowany m.in. w ostatnich kilku dekadach.  

Gryficki zabytek to jeden z 27 obiektów, na pomoc którym Marszałek Województwa przyznał w 2017 roku unijną pomoc. Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 wyniosło ponad 48 mln zł. Z eurofunduszy Urzędu Marszałkowskiego skorzystały lokalne samorządy, parafie i stowarzyszenia.

Biuro Prasowe 

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja