Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy
Regionalni przedsiębiorcy zaczynają odczuwać konsekwencje epidemii koronawirusa. Turystyka, edukacja, kultura, transport czy gastronomia - wśród podmiotów działających w tych sferach wielu korzysta z unijnego wsparcia Regionalnego Programu Operacyjnego. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wprowadził – w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego – zestaw wsparcia, który pomoże w doprowadzeniu inwestycji do końca i rozliczaniu projektów. Specjalne ułatwienia obejmą również beneficjentów korzystających ze środków Inicjatywy JERMIE 1, JESSICA i JEREMIE 2.
Fundusze unijne dostępne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego są w ogromnej mierze wykorzystywane przez przedsiębiorców. Do tej pory radzili sobie znakomicie z sięganiem po unijne wsparcie i realizacją projektów służących rozwojowi ich firm. To zaowocowało rozwojem gospodarczym regionu, realizacją wielu inwestycji czy spadkiem bezrobocia. Jednak w obliczu światowej pandemii i kryzysu ekonomicznego, a czasem – jak w przypadku turystyki – wręcz paraliżu niektórych branż, przedsiębiorcy znaleźli się niezwykle trudnej sytuacji. Wielu z nich napotkało na bariery uniemożliwiające terminowe ukończenie i rozliczenie projektów finansowanych z unijnych środków.
Dlatego Urząd Marszałkowski - jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym - zaplanował zestaw wsparcia dla beneficjentów, którym epidemia COVID-19 utrudnia realizowanie projektów. Takie elastyczne podejście ma pomóc uniknąć ryzyka zwrotu unijnych funduszy. Zarówno dotacji, jak i pożyczek.
– Zestaw wsparcia ma pomóc beneficjentom środków unijnych, w przetrwaniu tego trudnego czasu. Zmieniła się rzeczywistość w jakiej realizowane są projekty unijne, a niektóre pierwotne założenia jak np. tworzenie miejsc pracy stają są niemożliwe do zrealizowania. Dla przedsiębiorców, ale nie tylko dla nich, planujemy wydłużenie terminów inwestycji, zgodę na częściowe odstępstwa od wykonania wskaźników oraz wprowadzanie modyfikacji związanych z rozliczeniem zaliczek czy spłatą rat pożyczek – mówi zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.
Dotacje
Jeżeli beneficjenci RPO WZ 2014-2020 mają zawartą umowę o dofinansowanie projektu, ale nie są w stanie wywiązać się z jej obowiązków z powodu epidemii COVID-19 lub sytuacja ta wpływa na spowolnienie inwestycji, należy skontaktować się z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. W zależności od rodzaju projektu i komórki przyznającej pomoc, kontakt należy nawiązać z Wydziałem Wdrażania RPO lub Wydziałem Wdrażania Działań Środowiskowych RPO. To pierwszy krok, by wspólnie podjąć próbę rozwiązania kłopotu. Każdy projekt będzie traktowany indywidualnie. Szczególnie w sytuacji, gdy podmioty mogą mieć problemy np. ze złożeniem wniosku o płatność, przedłożeniem korekty dokumentacji, terminową realizacją inwestycji, dokonaniem zaplanowanych zakupów, rozliczeniem dotacji lub zaliczki, a także osiągnięciem założonych wskaźników bądź utrzymania trwałości inwestycji.
Pożyczki w ramach JEREMIE1, JESSICA i JEREMIE 2
JEREMIE1 i JESSICA to pochodzące z RPO WZ 2007-13 środki zwrotne włączone do Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju. W imieniu Województwa Zachodniopomorskiego zarządza nimi Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego. Jednostka otrzymała pilne wskazówki dotyczące współpracy z ostatecznymi odbiorcami wsparcia. Te zalecenia są przekazywane do pośredników finansowych, którzy bezpośrednio udzielali wsparcia przedsiębiorcom. Zarząd Województwa polecił, by odbiorcy produktów pożyczkowych otrzymali m.in. możliwość dodatkowej 6-miesięcznej karencji w spłacie rat i wydłużenie okresu pożyczek. Wprowadzona zostanie również możliwość zastosowania 4-miesięcznych wakacji kredytowych, a korzystający z poręczeń będą mogli przedłużyć trwające umowy o 6 miesięcy.
Podobne rozwiązania przygotowano także dla pożyczkobiorców korzystających z JEREMIE 2, których inwestycja w wyniku epidemii koronawirusa napotyka trudności. W pierwszej kolejności należy się skontaktować się ze swoim Pośrednikiem Finansowym. Będzie istniała możliwość wprowadzenia dodatkowej karencji w spłacie pożyczki, zastosowania tzw. wakacji kredytowych, obniżenia oprocentowania pożyczki, a nawet zawieszenia działalności gospodarczej, jeżeli środki UE pozyskano z działania 6.4 RPO WZ 2014-2020. Więcej informacji o pakiecie elastyczności dla beneficjentów unijnych środków dostępnych jest na stronie serwisu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020: www.rpo.wzp.pl - Zakładka: Wiadomości – Informacja z 26.03.2020 roku – Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy – wskazówki dla beneficjentów RPO WZ 2014-2020 w związku z epidemią COVID-19.
Wsparcie w ramach II filaru Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego
Elastyczne podejście wobec beneficjentów, to tylko jeden z elementów prezentowanego przez marszałka Olgierda Geblewicza Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Trwają Samorząd Województwa pilnie i we współpracy zarówno z Bankiem Gospodarstwa Krajowego jak i Zachodniopomorską Agencją Rozwoju Regionalnego pracuje nad przygotowaniem i uruchomieniem wsparcia płynnościowego dla zachodniopomorskich przedsiębiorców. To rozwiązania zapowiadane w tzw. II filarze Pakietu. Czynione są usilne starania, by takie wsparcie można było uruchomić w przeciągu najbliższych kilku tygodni.
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja