zachodniopomorskie info

Zawód: reporter -„53 wojny” i „Jeszcze dzień życia” wchodzą do kin

W roli głównej w „53 wojnach” występuje Magdalena Popławska. Partnerują jej Michał Żurawski oraz Kinga Preis, Dorota Kolak i Krzysztof Stroiński. 

Film Ewy Bukowskiej to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Anka i Witek są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy on po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze... 

Zobacz zwiastun 

Film powstał na motywach książki Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym”, czyli autobiograficznej opowieści o związku ze słynnym reporterem, Wojciechem Jagielskim, i pobycie w klinice leczenie stresu bojowego (mimo, że nigdy nie była na wojnie). 

Oprócz Magdaleny Popławskiej i Michała Żurawskiego na ekranie zobaczymy Kingę Preis, Dorotę Kolak i Krzysztofa Stroińskiego. Autorem zdjęć jest operator Tomasz Naumiuk, dwukrotnie nagrodzony podczas Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie („Amok”, „Disco Polo”). Za montaż odpowiada Agnieszka Glińska (m.in. „Atak paniki”, „Komunia”, „11 minut”, „Jeziorak”, „Polskie gówno”, „Yuma”). Producentem filmu jest Studio Munka-SFP, które ma na swoim koncie takie filmy, jak „Lęk wysokości”, „Królewicz Olch”, czy głośna „Cicha Noc”. 

Międzynarodowa premiera filmu odbyła się podczas 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Film był już prezentowane na festiwalach w Karlowych Warach, Koszalinie, Wrocławiu, Gdyni, Opolu i Hajfie. Teraz film zobaczą widzowie festiwali CineEast w Luksemburgu i Tofifest w Toruniu 

„Jeszcze dzień życia”, pełnometrażowa animacja z elementami dokumentalnymi, to koprodukcja pięciu państw. W polskiej wersji językowej filmu usłyszymy m.in. Marcina Dorocińskiego, Olgę Bołądź i Arkadiusza Jakubika. 

W sieci jest już dostępny zwiastun polskiej wersji językowej.

„Jeszcze dzień życia” to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?

„Jeszcze dzień życia” swoją światową premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. W Anency, na największym na świecie festiwalu filmów animowanych, dzieło Nenowa i de la Fuente nagrodzono owacją na stojąco. Polscy widzowie pierwszy raz oglądali go podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu, a w polskiej wersji językowej - podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film znalazł się również w programie festiwalu w Haifie, FilmFest Hamburg oraz Anim'est w Bukareszcie jako film otwarcia. Na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian film zdobył nagrodę za Najlepszy Baskijski Scenariusz i Nagrodę Publiczności.

„53 wojny” w kinach od 19 października. „Jeszcze dzień życia” od 2 listopada.


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja