zachodniopomorskie info

W trosce o środowisko

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i wspieranie efektywności energetycznej – to priorytety działalności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Jakie nowe działania podejmie Fundusz? – zapytaliśmy Jacka Chrzanowskiego – Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Andrzej Wiśniewski - Wiele gmin w naszym regionie próbowało szukać rozwiązań, dotyczących pozyskiwania energii cieplnej ze spalania biomasy. Czy ten program został zarzucony czy jednak gminy próbują to przedsięwzięcie realizować?

Jacek Chrzanowski – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie: Jako Fundusz wspieramy wszelkie działania, związane z promowaniem odnawialnych źródeł energii. Jednym z nich jest budowa instalacji, wytwarzających ciepło poprzez spalanie materiału pochodzenia roślinnego. Część gmin przymierzała się do uprawy wierzby energetycznej, ale pomysł nie jest realizowany. Dobrym przykładem inwestycji, związanej ze spalaniem biomasy, jest natomiast instalacja w elektrociepłowni przy ulicy Gdańskiej w Szczecinie, którą WFOŚiGW dofinansował. Gdyby biomasę można było pozyskiwać z lasu – w formie gałęzi czy spróchniałych drzew – produkcja tego rodzaju energii mogłaby być większa. Według niektórych leśników – biomasy nie można jednak wywozić, bo stanowi element zrównoważonego rozwoju lasów.

Czy WFOŚiGW w Szczecinie będzie wspierał działania, dotyczące energii geotermalnej?

Tak. Przykładem jest chociażby rozbudowa instalacji geotermalnej w Pyrzycach, którą Fundusz dofinansował pożyczką w wysokości prawie 14 milionów złotych. Powstanie nowy otwór wydobywczy o głębokości 1645 metrów poniżej powierzchni terenu. Inwestycja ma na celu zwiększenie udziału energii geotermalnej w produkcji ciepła. Docelowo roczna produkcja energii wyniesie 84 tys. GJ. Dzięki temu – w skali roku - uda się uniknąć emisji do atmosfery prawie 2400 ton dwutlenku węgla.

WFOŚiGW w Szczecinie wspomaga służby: Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, a także strażaków – zarówno Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. Dlaczego?

Oprócz ratowania zdrowia i życia – zajmują się one również ochroną środowiska. WOPR, podczas patroli na rzekach i jeziorach, lokalizuje źródła zanieczyszczeń wód, a Straż Pożarna usuwa skażenia chemiczne. Aby skutecznie i szybko reagować na zagrożenia, muszą mieć najwyższej jakości sprzęt. Fundusz wspiera jednostki, które działają na rzecz ochrony środowiska, dofinansowując zakup niezbędnego sprzętu - nowych wozów, łodzi czy pakietów wyposażenia. Aby zminimalizować ryzyko zagrożeń, dofinansowujemy też tworzenie systemów wczesnego ostrzegania przed powodzią i innymi niebezpiecznymi zjawiskami. Takie rozwiązania sprawią, że służby – w sytuacji zagrożenia – będą reagować jeszcze szybciej.

Jak województwo zachodniopomorskie prezentuje się na tle innych regionów w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii?

Pomorze Zachodnie – z prawie 100 elektrowniami wiatrowymi i 25 biogazowniami - jest ogólnopolskim liderem w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Nic dziwnego – region ma bardzo dobre warunki do rozwoju OZE. Około 1100 instalacji, korzystających z energii słońca i wiatru, powstanie dzięki programowi Prosument. Z dofinansowania korzystają nie tylko osoby fizyczne, ale także spółdzielnie mieszkaniowe. Trzy z nich zainstalują na budynkach wielorodzinnych w Szczecinie 64 instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym z zielonej energii skorzysta ponad 12 tysięcy osób. Mam nadzieję, że program Prosument, który spotkał się z bardzo dobrym odbiorem – będzie kontynuowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uważam też, że realny jest wzrost do 15% udziału energii z OZE w całkowitym bilansie energetycznym do 2020 roku, co jest związane ze zobowiązaniami Polski wobec Unii Europejskiej.

Czy instalacje OZE można finansować także ze środków unijnych?

Pozwala na to konkurs „Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł”, przeprowadzony przez Fundusz w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Pierwszy nabór cieszył się ogromnym zainteresowaniem – przyjęliśmy 175 wniosków. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 95 milionów złotych, 48 beneficjentów zamontuje na swoich obiektach instalacje OZE, z których większość to fotowoltaika. Kto nie złożył dokumentów albo nie zdobył środków w pierwszym konkursie – będzie miał szansę w drugim, który ogłosimy pod koniec roku. Tym razem kwota z RPO WZ 2014-2020 na instalacje OZE to ponad 75 milionów złotych.

W ramach ograniczania emisji spalin samochodowych w Polsce pojawiają się samochody o napędzie elektrycznym. Na jakich zasadach Fundusz dofinansowuje zakup takich aut?

Kierowcy, którzy chcą jeździć ekonomicznie i w zgodzie ze środowiskiem – mogą uzyskać pożyczkę do 150 tysięcy złotych, oprocentowaną na 2% w skali roku. Dzięki niej można sfinansować nie tylko zakup samochodów, ale też skuterów i rowerów elektrycznych. Taki mechanizm wprowadziliśmy jako pierwszy Fundusz w Polsce. Chcemy, by samochód elektryczny stał się dla mieszkańców naturalnym wyborem. Moim zdaniem pewne działania, zapowiadane przez Ministerstwo Rozwoju, powinny wzorować się na rozwiązaniach z Niemiec, Norwegii czy Finlandii. Tam – obok tanich kredytów – są ulgi w postaci zwolnienia z podatku i akcyzy przy zakupie pojazdów.

Kiedy w Szczecinie powstaną nowe stacje ładowania aut elektrycznych?

Rozwój sieci stacji ładowania jest bardzo ważny, bo tylko dzięki niemu na szczecińskich ulicach będzie mogło pojawić się więcej ekologicznych aut. Już niedługo w mieście powstaną nowe stacje. Dofinansowanie ich montażu – ze środków pochodzących z Funduszu – mogą uzyskać także przedsiębiorcy oraz samorządy.

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiał Andrzej Wiśniewski


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja