zachodniopomorskie info

 • Kolejne przetargi na projekty tras rowerowych

  Wycieczka rowerowa śladami Templariuszy w Chwarszczanach, a może nad morze lub na dwóch kółkach do Barlinka? Kolejne kilometry tras rowerowych Pomorza Zachodniego coraz bliżej rozpoczęcia realizacji. Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie ogłosił przetargi na wykonanie dokumentacji projektowej dla kolejnych 30 km dróg rowerowych w regionie, na rozstrzygnięcie czeka więc 9 zatwierdzonych przez Zarząd Województwa odcinków tras.

  Więcej
 • Święto Niepodległości w Reczu

  Święto Niepodległości w Reczu

   

  Więcej
 • Stepnica miasto i gmina z aspiracjami

  Stepnica miasto i gmina z aspiracjami

  Stepnica, to miasteczko leżące nad Zalewem Szczecińskim, mekka żeglarzy, urokliwa miejscowość leżąca na malowniczym szlaku w kierunku Świnoujścia z klombami róż, ciągnącymi się prawie przez całą miejscowość.  Na pierwszy rzut oka  sympatycznie, ale trochę sennie, zatem chwila na posiłek i w drogę. Wystarczy pobyć tu dłużej i okazuje się, że Stepnica wrze. Zakłady przemysłowe, nowoczesne mariny dla żeglarzy, koncerty muzyki jazzowej, gale boksu zawodowego. Bezrobocie w Stepnicy wynosi 5,3 %. Ostatnia inwestycja to nowe osiedle mieszkaniowe ze stu czterdziestoma mieszkaniami.

  Więcej
 • Świętujemy naszą niepodległość

  Świętujemy naszą niepodległość

  Uroczystości patriotyczne, pokaz sprzętu wojskowego, warsztaty dla całych rodzin, występy zespołów, poczęstunek oraz wiele inne atrakcji i wydarzeń towarzyszących. Tak świętować będziemy Dzień Niepodległości w Szczecinie 11 listopada br.

  Więcej
 • Światowej klasy sprzęt ratowniczy w rękach WOPR i policji woj. zachodniopomorskiego

  Najnowszy sprzęt łączności, wyposażenie do akacji ratowniczych i przeciwpowodziowych oraz urządzenia do prognozowania pogody oraz zmian klimatu trafią do WOPR oraz policji w województwie zachodniopomorskiem. 6 października w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie podpisano porozumienia, które sfinalizują  dostawę sprzętu. Wartość realizowanego projektu wynosi 2 miliony złotych. W konferencji prasowej udział wzięli  Olgierd Geblewicz - Marszałek Województwa  Zachodniopomorskiego, Jacek Cegieła - Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie, Tomasz Zalewski Prezes WOPR, Arkadiusz Kurylczyk wiceprezes WOPR, Jacek Chrzanowski - Prezes Zarządu WFOSiGW w Szczecinie,

  Więcej
 • Skarb sprzed tysięcy lat

  Skarb sprzed tysięcy lat

  JEZIORO TAJEMNIC. Artefakt liczący grubo ponad trzy tysiące lat odnaleziono w Czaplinku, nad jeziorem Drawsko. Niezwykle cenną bransoletę Starosta Stanisław Kuczyński oficjalnie przekazał na ręce Dyrektora koszalińskiego Muzeum Jerzego Buziałkowskiego podczas konferencji w Starostwie Powiatowym we wtorek, 4 października br. Przedmiot może być częścią skarbu i przyczynić się do uruchomienia wykopalisk w okolicy jego znalezienia.

  Więcej
 • 70 lat edukacji ekonomicznej na Pomorzu Zachodnim

  Rok 2016 jest rokiem obchodów 70-lecia Wyższego Szkolnictwa Ekonomicznego na Pomorzu Zachodnim oraz 70-lecia Szczecińskiej Szkoły Ekonomiki Transportu. Oba wydziały ekonomiczne Uniwersytetu Szczecińskiego przygotowały z tej okazji szereg wydarzeń związanych z obchodami.

  Więcej
 • Rewitalizacja alei Wojska Polskiego - koncepcja

  Rewitalizacja alei Wojska Polskiego - koncepcja

  Po analizach ruchu drogowego, licznych konsultacjach i badaniach społecznych wybrano najbardziej optymalny wariant modernizacji alei Wojska Polskiego. Dwa jednokierunkowe pasy ruchu, zachowanie istniejącej liczby miejsc parkingowych i ograniczenie prędkości do 30 km/h to część zmian jakie pojawią się na odcinku od Placu Zwycięstwa do Placu Szarych Szeregów. 

  Więcej
 • Taniec pod żaglami

  Taniec pod żaglami

  Budowanie  poczucia własnej wartości, praca w zespole, uwrażliwienie na piękno, ruch i przyrodę to tylko niektóre założenia jakie postawili sobie organizatorzy kolejnego polsko-niemieckiego spotkania  gimnazjalistów ze Szczecina oraz z Patzig w Niemczech. „Taniec pod żaglami” bo, taką nazwę nosił tegoroczny projekt jest najnowszym pomysłem  edukacyjnym Centrum Żeglarskiego w Szczecinie. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się kilka dni temu w Centrum Żeglarskim przy ul. Przestrzennej.

  Więcej
 • Szczecin Jazz na płycie. I koncert

  Szczecin Jazz na płycie. I koncert

  Deborah Brown i Sylwester Ostrowski artystycznie podsumowując Szczecin Jazz 2016 nagrali wspólną płytę. 

  Więcej
 • KOR - spotkanie po 40 latach

  KOR - spotkanie po 40 latach

  W przygnębiającej rzeczywistości lat 70. i 80. było miejsce na romantykę. - Dzięki ludziom, którzy wypracowali program oporu bez przemocy, tworzyło się społeczeństwo obywatelskie - tak o latach działalności Komitetu Obrony Robotników mówił były opozycjonista, historyk dr Michał Paziewski. Tematem środowego spotkania Stowarzyszenia Dziennikarzy RP „Pomorze Zachodnie” była "Romantyka Komitetu Obrony Robotników", który obchodzi 40 rocznicę powstania. 

  Więcej
 • Laur dla MOW Czaplinek

  Laur dla MOW Czaplinek

  W dniach 20-22 września 2016 roku odbył się w Goniądzu VII Ogólnopolski Kongres Dyrektorów Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich przyznał ośrodkowi prowadzonemu przez Powiat Drawski nagrodę za Najbardziej Inspirujący Program Edukacyjno-Wychowawczy.

  Więcej
 • Zachodniopomorskie celem dla turystów czy dla wojennych planistów

  Zachodniopomorskie celem dla turystów czy dla wojennych planistów

  Bezpieczeństwo militarne Pomorza Zachodniego, rola naszego regionu w strukturach NATO, czy  nasz region jest gotowy do podjęcia działań ratowniczo – obronnych w razie działań wojennych lub też w sytuacji zagrożeń związanych z terroryzmem to tematy poruszane podczas  konferencji  „NATO a bezpieczeństwo Polski i województwa zachodniopomorskiego”, która odbyła się kilka dni temu w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii ZUT w Szczecinie.

  Więcej
 • Prawem każdego żołnierza jest być dobrze dowodzonym

  Prawem każdego żołnierza jest być dobrze dowodzonym

  Jak mówi stare przysłowie: „Prawem każdego żołnierza jest być dobrze dowodzonym”, dlatego w ramach dwudniowych zajęć zintegrowanych 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich 24 absolwentów uczelni wojskowych zapoznano z planowaniem, organizacją i prowadzeniem zajęć na szczeblu pododdziału. 

  Więcej
 • CYKL SPOTKAŃ: SPOTKANIA PRZY KOMINKU

  TEMAT: Romantyka Komitetu Obrony Robotników w Szczecinie 

  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie” zaprasza na „Spotkanie przy kominku”, które odbędzie się 28 września (środa) o godz. 18.00, w sali kameralnej Szczecińskiego Inkubatora Kultury przy al. Wojska Polskiego 90.  Mijająca 23 września 40 rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników jest dobrą okazją, aby porozmawiać z bohaterami tamtych czasów. Spotkanie z zaproszonymi gośćmi poprzedzi prezentacja filmu dokumentalnego „Piosenka z kluczem” (27 min.) w reżyserii Ewy Szprynger. Po projekcji zapraszamy do udziału w debacie „Romantyka Komitetu Obrony Robotników w Szczecinie” z zachodniopomorskimi korowcami. 

  Więcej
 • Drawieński Park Narodowy zaprasza na piknik kulturowy „Święto Jabłka”

  W programie m.in.: próba pobicia rekordu Polski  w tłoczeniu soku z jabłek, warsztaty kulinarne, bezpłatna degustacja potraw

   24 września 2016 r,  „Drawnik” k. Drawna

  Więcej
 • Video-wspomnienia: Dożynki Gminne

   

                         

   

       


          

   

        

   

         Dożynki Gminne

     Mokre Gmina Maszewo 

  Więcej
 • Trzeba mówić o wspaniałych lekarzach. Proszę mi pomóc podziękować

  - Miałam szczęście, że los zetknął mnie z tak niezwykłą osobą i jestem szczęśliwa, bo mam swojego anioła stróża – wyznaje pani Danusia, mieszkanka Szczecina.

  Więcej
 • Bezpieczny rower, bezpieczny rowerzysta

  Bezpieczny rower, bezpieczny rowerzysta

  Policjanci z wałeckiej drogówki prowadzą cykliczne działania pod kątem bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Akcje wzmożone są zwłaszcza w okresie jesiennym. Aby poprawić bezpieczeństwo rowerzystów, mundurowi wręczali dzisiaj cyklistom elementy odblaskowe i akcesoria rowerowe, które są obowiązkowym wyposażeniem roweru.

  Więcej
 • Ruszyła budowa „Zielonych Podwórek”

  Rozpoczęła się realizacja inwestycji w ramach programu Zielone Podwórka Szczecina. W jej ramach zostanie zrealizowanych osiem projektów miejsc rekreacji i wypoczynku, oraz placów zabaw w oficynach szczecińskich budynków.

  Więcej