zachodniopomorskie info

 • W studiu szczecińskiej Akademii Sztuki aktorzy Teatru Współczesnego Krystyna Maksymowicz i Arkadiusz Buszko nagrali słuchowisko, którego bohaterką jest Szczecinianka – Helena Majdaniec, a tekst stworzył Rafał Podraza.

  Więcej
 • Marszałek Olgierd Geblewicz czeka na podpis PPL pod wsparciem dla lotniska w Goleniowie i upublicznienie dokumentu
  Samorząd Województwa dotrzymał zobowiązań wobec Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów i uruchamia 40 mln zł, a teraz czeka na Państwowe Przedsiębiorstwo „Porty Lotnicze”. W specjalnym liście do Prezesa PPL, marszałek Olgierd Geblewicz wskazał, że oczekuje podpisu prezesa Mariusza Szpikowskiego pod Aneksem nr 3 do Porozumienia Wspólników, a następnie upublicznienia tego kluczowego pisma. Dokument określa wysokość wsparcia wspólników dla lotniska w najbliższych latach.

  Więcej
 • 34 jednostki OSP z Grantami Strażackimi marszałka  

  Granty Strażackie zostaną wykorzystane na przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych, modernizacyjnych lub konserwatorskich w 34 budynkach Ochotniczych Straży Pożarnych w regionie. Łącznie na ten cel Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczy ponad 318 tys. zł. Najwięcej dotacji – bo aż sześć – udało się zdobyć jednostkom z powiatu gryfińskiego.

  Więcej
 • Czas na wielkie inwestycje-Wolin

  Czas na wielkie inwestycje-Wolin

  Wolin to miasto od lat kojarzone z Wikingami i pradziejami naszego państwa. Co roku rzesze turystów odwiedzają miasto i gminę, by dotknąć historii w znanym w całej Europie Skansenie Słowian i Wikingów. Jednak miasto to nie tylko Skansen. Aby podwyższyć komfort życia mieszkańcom i uatrakcyjnić pobyt turystom, powstają nowe inwestycje miejskie. Rozpoczęto szeroko zakrojone prace nad rozwojem infrastruktury turystycznej.

  Więcej
 • Hybrydy dla Pomorza Zachodniego powstają w Nowym Sączu

  Dwa zakupione przez Pomorze Zachodnie w lipcu tego roku pociągi hybrydowe powstają w Nowym Sączu. Prace idą zgodnie z harmonogramem. W tym tygodniu fabrykę NEWAGU odwiedził wicemarszałek Tomasz Sobieraj, który mógł z bliska zobaczyć jak powstają nowe składy dla naszego regionu. 

  Więcej
 • Rośnie niepokój.

  Rośnie niepokój. Tysiąc miejsc pracy zagrożone. Co dalej z Dolną Odrą?

  Ewolucja czy rewolucja? Jak przyszłość czeka Zespół Elektrowni Dolna Odra i jej pracowników? Sytuacji w elektrowni, możliwości podziału zakładu i redukcji etatów poświęcono kolejne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, w którym wziął udział przedstawiciel PGE – właściciela elektrowni. W specjalnie przyjętym stanowisku do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina wskazano, że narasta niepokój społeczny.

  Więcej
 • Samorząd Województwa wraca do pracy zdalnej i trybu rotacyjnego

  W związku z objęciem miasta Szczecin tzw. żółtą strefą, marszałek Olgierd Geblewicz zdecydował o zmianie trybu organizacji pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz podległych mu jednostek. Pracownicy otrzymali możliwość naprzemiennej pracy zdalnej (tydzień na tydzień). Równocześnie w siedzibie Urzędu codziennie jest zapewniona 50% obsada. Obsługa klientów odbywa się bez bezpośredniego kontaktu, a w sprawach szczególnych po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

  Więcej
 • Rządowa pomoc dla lotnisk coraz bliżej dzięki determinacji samorządu

  Rządowa rekompensata dla lotnisk za straty poniesione w wyniku pandemii COVID-19Komisja nie wymagała zgody Komisji Europejskiej. Takie stanowisko od kilku miesięcy wyrażał marszałek Olgierd Geblewicz, a potwierdzają to rządowe dokumenty. Na specjalnie zwołanym briefingu prasowym marszałek ocenił, że rząd okłamywał opinię publiczną w tej kwestii i zapowiedział, że wraz z uruchomieniem rekompensaty, również Samorząd Województwa rozpocznie prace nad dokapitalizowaniem lotniska.

  Więcej
 • W Świnoujściu mieszkania na każdą kieszeń

  Budownictwo mieszkaniowe to wyzwanie dla każdego samorządu. Brak mieszkań dostępnych dla przeciętnego  obywatela, powoduje odpływ mieszkańców, szczególnie młodych, którzy  w poszukiwaniu mieszkania zmieniają miejsce zamieszkania .Aby zaradzić temu niepokojącemu zjawisku społecznemu, włodarze Świnoujścia postanowili powołać Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które ułatwi dostęp do najmu mieszkań dla osób z mniej zasobnymi portfelami. Pierwszy  blok mieszkalny w ramach TBS z czterdziestoma ośmioma mieszkaniami kilka tygodni temu został oddany do użytku.

  Więcej
 • Marszałek zwraca się do Ministra Obrony Narodowej: lotnisko w Zegrzu Pomorskim potrzebne cywilom

  Zarząd Województwa Zachodniopomorskie zwrócił się z prośbą do Ministerstwa Obrony Narodowej o umożliwienie dalszego korzystania z lądowiska wojskowego w Zegrzu Pomorskim dwóm aeroklubom z Koszalina, które dotychczas tam funkcjonowały: Aeroklubowi Ziemi Koszalińskiej oraz Aeroklubowi Koszalińskiemu.

  Więcej